Steady As You Go

Posledního čtvrt století si každý rok dávám více méně ta samá novoroční předsevzetí, i když jsem k nim možná občas přidal i nějaké další. Zatím největším poučením z dosavadního vývoje je, že všechna předsevzetí je potřeba co nejdřív porušit, aby člověku nezkazily celý leden.

Letos, ostatně jako každý rok od osmasedmdesátého, bylo mým prvním předsevzetím, že skončím s kouřením. To zahučelo jakmile nad řekou bouchnul první ohňostroj. Podíval jsem se dolů, zjistil, že v ruce držím nekouřené cigáro, řekl jsem si „Ále co” a zhluboka si potáhl. Příští rok to bezpochyby zkusím znovu, pokud mně do té doby Bůh nezatne tipec.

Druhým předsevzetím, které si taky dávám rok co rok, bylo že přestanu s chlastem. To vydrželo skoro tři hodiny – až do doby, kdy jsme po šestikilometrové štrece v dešti dorazili domů. Celou dobu jsem na ramenech nesl našeho vytuhlého šestiletého syna a klestil si s ním cestu opilými davy. Bolel mě každičký sval v těle. Zhruba v polovině cesty jsem si vzpomněl, že mi kamarád dal k vánocům flašku whisky. Než jsme došli domů, nebylo v mé mysli pochyb o tom, že si zasloužím odměnu.

Své třetí každoroční předsevzetí jsem porušil až za dalších pět hodin. Týkalo se vstávání v rozumnou dobu. Už dávno jsem si uvědomil, že se lidstvo dělí na ranní ptáčata a lenochy jako jsem já, kteří z postele nevylezou dokud to není nezbytně nutné. Jsem si vědom i toho, že všechno dobré v životě si vyzobají dotyčná ranní ptáčata. Přesto jsem však denní světlo poprvé zahlédl až v poledne, kdy mě vzbudila má dcera, která si podle všeho přichystala své vlastní předsevzetí.

Poprvé v životě mi totiž do postele přinesla hrnek instantní kávy. Uvařila ji sama a nechci znít jako nevděčník, ale musím říct, že to bylo nejhnusnější pití, jaké jsem kdy ochutnal. Ano, sladím – ale jednou kostkou, ne šesti. A ano, mám rád poměrně silné kafe. Jsem ale přesvědčen, že k tomu účelu postačí jediná kávová lžička – velká lžíce je zbytečně moc. Obávám se, že má vrozená zdvořilost zůstala při prvním ochutnání stranou – čímž padlo mé čtvrté předsevzetí, kterým bylo nenadávat před dětmi.

0 comments on “Steady As You GoAdd yours →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *