Things I Wish I’d Known

Je mi už skoro 35 a ve svém životě jsem se dopustil několika omylů, o kterých občas píšu. Já osobně na „co by kdyby“ moc nedám, takže se netrápím přemýšlením, co jsem kdy měl udělat jinak. Ale věřím, že jsem se z každého průšvihu poučil a díky tomu se můj život v této fázi vyvíjí velmi příjemně. Na druhé straně určitě lituju toho, že když jsem vycházel ze střední školy a pouštěl se do života, tak jsem nevěděl určité věci, které by mi tento přechod usnadnily.

Pár roků před a po dvacítce jsem byl úplně v háji a nějaké dobře míněné rady by se mi určitě hodily. Ale bohužel jsem ve své blízkosti neměl nikoho, kdo by mi je dal. Následujících deset let jsem se tudíž trápil, zoufale se snažil zorganizovat si život a přijít na to, jak v tomto světě přežít. Zjištění, že pouhých pár rad a tipů může mít pro mladého člověka obrovský význam, je docela depresivní. Pokud máte to štěstí, že vaši rodiče jsou schopni vás provést tímto drsným obdobím, važte si toho.

Otázka ale zní: kdybych se mohl vrátit v čase, udělal bych to? Přes všechno co zde zmiňuju si tím nejsem úplně jistý. Na jedné straně bych nikdy nespadl do obrovských dluhů, ale na druhé straně bych nepoznal ten úžasný pocit uspokojení, když se z nich člověk vyhrabe. Je možné, že bych svou kariéru svého času nasměroval výrazně jinak, ale v tom případě bych teď zase neměl o čem psát.

Navíc, kdybych se poprvé neoženil, pak bych se možná nemusel potýkat se stresem kvůli vztahu, u kterého bylo od začátku jasné, že nemůže fungovat a který se vlastně začal rozpadat ještě před svatbou. Zároveň bych ale přišel o radost z toho, že jsem otcem dvou úžasných dětí z tohoto nepodařeného manželství. Upřímně řečeno bych nic z toho neměnil.

Mimochodem, tyto nepříjemné vzpomínky s vámi sdílím ne proto, abych se z nich vypsal, ulevil si a celou tu nechutnou kapitolu uzavřel. Dělám to proto, aby se jiní mladí lidé, kteří právě vstupují do života, a kteří náhodou narazí na tento příběh, mohli poučit z mých chyb. Vyhnou se tak tomu, že by je udělali sami a potýkali se s jejich následky. Seznam, který zde poskytuju, není vyčerpávajícím návodem k pohodovému životu, ale doufám, že aspoň někomu bude nakonec užitečný.

0 comments on “Things I Wish I’d KnownAdd yours →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *