Mom On The Water (Fire In The Sky)

Stejně jako skoro všichni chlapi v kempu měl i můj otec motorový člun a v době kdy mi bylo osm mě už naučil jezdit na vodních lyžích. V deseti letech jsem jednu z těch lyží nechal na břehu a když jsem volně klouzal tam a zpátky za lodí, život mi připadal nádherný.

Jediný, kdo v naší rodině neplaval ani nejezdil na vodních lyžích, byla máma, která se vody bála. Jednou mi vyprávěla, že jako malá se málem utopila a i když se o mámě vědělo, že si občas trošku vymýšlí, tomu příběhu o skoro-utopení jsem věřil. Mrazivá hrůza co se jí zračila v očích, kdykoli se ocitla v hlubší vodě, byla nepřehlédnutelná. Otec byl naproti tomu na střední škole přeborníkem v plavání a přestože s mámou trpělivě pracoval, jí plavání prostě nešlo. Nakonec to vzdal a nechal ji, ať se plácá u břehu ve velké žluté nafukovací duši.

Jednu teplou slunečnou sobotu se otec ráno vypravil na ryby. O něco později, když jsme se všichni hráli a chechtali se ve vodě, jsem si všiml, že jeden chlap z kempu mluví s mámou. Slyšel jsem, jak jí říká „Ale no tak, Lanie, bude to sranda“. Máma se ale mračila a kroutila hlavou, zatímco ten chlap naopak usilovně kýval, ukazoval na jezero a rozhazoval rukama. Byl jsem čím dál zvědavější, až jsem najednou slyšel jak máma povídá, „Tak jo, Stane, jdu do toho“, na což Stan zareagoval radostným objetím.

To co jsem spatřil v následující chvíli mě málem složilo. Stan a pár dalších chlapů navlekli na mámu záchrannou vestu, takovou tu obrovskou oranžovou, co vypadá jako by byla vyrobena pro slona, a máma kráčela k pobřeží a nesla si vodní lyže. Nejdřív jsem zamrkal, pak se štípnul, ale opravdu se mi to nezdálo. Tohle byla skutečnost, máma se chystala na projížďku na vodních lyžích. Ukázalo se, že Stan s ostatními chlapy přišli s vtipným nápadem, že ji celý den budou učit lyžovat, aby mohla po návratu překvapit tátu.

Máma vlezla do vody a Stan jí nasadil lyže. Pak jí začal objasňovat úplné základy vodního lyžování, že má být jako by v sedu, ohnout kolena, držet špičky lyží u sebe a na vodě, pevně se držet lana, a až ji člun vytáhne tak se trošku naklonit dopředu. Sledoval jsem si jak to máma pořád dokola zkouší – pokaždé, když Stan zavolal „Jedem!“ na člověka co řídil člun, máma na všechna pravidla zapomněla, narovnala kolena a vyvrátila se dozadu.

0 comments on “Mom On The Water (Fire In The Sky)Add yours →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *