Fun Times Down Under

Jednou z věcí, které mě na Austrálii nejvíc baví, jsou volné grilovací prostory. Narážíte tu na ně úplně všude, třeba i na kraji silnice. Celá tahle země je zařízena tak, aby se vycházelo vstříc potřebám rodin, které chtějí trávit čas někde venku. Taky tady hrozně rád pozoruju zvířata v přírodě. Pokaždé když spatřím klokana, chci si ho vyfotit, i když jsem jich touhle dobou už určitě viděl stovky.

Málokdo si Austrálii spojuje s dějinami, ale podle všeho se to tady docela dramaticky mění. Rád poslouchám příběhy o tom, kde všude býval nějaký most, vlaková zastávka nebo třeba i nákupní středisko. Lidi, kterým je sotva 40, říkají „No, už to není co to bývalo“. Nejdřív jsem se musel smát, když jsem slyšel nějakého třicátníka vzpomínat na staré dobré časy, ale teď už vím, že si z nich nesmím dělat legraci.

Skamarádili jsme se tu převážně s Brity, které bych nikdy nepotkal, kdybych z Anglie neodjel. Naše setkání a akce jsou vždycky hrozná prdel. První akce, na kterou jsme šli, se odehrála v jedné kavárně v parku. Tam jsme se seznámili – a vzápětí spřátelili – s Markem a Jeannie. Těm dvěma budeme navěky vděčni, že nám pomohli pochopit, jak to tady v Austrálii funguje.

Po prvním setkání jsem si dal za cíl vytvořit prostředí, kde by i ostatní lidi měli ty samé možnosti co my. Původně jsme je chtěli sblížit tím, že budeme organizovat malá setkání. Ta se ale bleskově rozrostla na obrovské celodenní akce v přírodě, na nichž se podílela celá řada lidí. Po přestěhování na sever jsem v tom chtěl pokračovat a tak jsem začal organizovat podobná setkání na pobřeží. První se konalo v místní hospodě a šokovalo nás, kolik lidí tam dorazilo. Na dalším se účast zdvojnásobila a hospoda přestala stačit.

Přesunuli jsme akci na pláž, aby nás neomezoval prostor. Objevila se tam spousta lidí, kteří se do té doby bavili jen po internetu a tady se poprvé setkali osobně. Na tomhle srazu někdo zmínil fotbalový zápas mezi dvěma skupinami cizinců, kteří tady žijí. Ten nápad mě zaujal. Řekl jsem si, že to zkusím a uvidím, co se z toho vylíhne.

Kdybyste se mě zeptali co říkám na Austrálii během prvního roku mého pobytu, asi bych celý večer naříkal a vzdychal. Měl jsem pocit, že sem nikdy nezapadnu. Lidem z Británie chvíli trvá, než se přizpůsobí prostředí a najdou si tady to svoje. Musím ale zároveň podotknout, že pár věcí mě tady pořád ještě leze krkem. Třeba ten zdejší ležérní přístup mě pěkně vytáčí. Ale nic z toho co si vybavuju by mě k návratu nedohnalo.

0 comments on “Fun Times Down UnderAdd yours →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *