When The Towers Came Down

Být v druháku na škole někde na Floridě znamená upocenost a nudu. Seděla jsem tehdy na atletické dráze, nevšímala si toho, že nám tělocvikář dává pokyn protáhnout si nohy a najednou jsem zaslechla jak nějaký kluk říká, že v New Yorku vybuchla bomba. Pamatuju si, že mě napadlo, „To jakože atomovka? Kdo by na nás chtěl shodit bombu? Vždyť my už žádné nepřátele nemáme, ne? Nestalo se něco strýčkovi? To asi závisí na tom jak ta bomba byla velká. To je jedno, stejně si to ten kluk nejspíš vymýšlí. Prý mu to říkal učitel zěmědělství. To je fakt křupan. Vtipkovat o takových věcech může jenom úplný z**d. Já se teda hned po škole stěhuju do New Yorku a že by tam bouchaly nějaké bomby, to teda nehrozí.“

Tělocvikář nám řekl, ať ztichneme a zaběhneme si kilák a půl. Stoupla jsem si, oprášila si beton z dlaní a zeptala se „Jestli se tam opravdu něco stalo, ohlásí nám to?“ Odsud dál už si moc podrobností nepamatuju. Sledovala jsem jak k nám přiběhli dva další učitelé, kteří byli celí rozčilení a něco křičeli do svých vysílaček. Napadlo mě, jestli se náhodou fakt něco neděje. Pak si pamatuju, že jsem šla do další hodiny a uslyšela, že do jedné z věží WTC narazilo letadlo.

Jako děcko jsem snila o tom, že jednou WTC navštívím. Děda mi říkal, že do něj kdysi narazilo letadlo, ale ono nespadlo. To mě dočasně uklidnilo – určitě to byla jenom nějaká nehoda. Dál si pamatuju jak jsem seděla u stolu a dívala se jak se hroutí první věž. Angličtinářka nám řekla, ať si vezmeme kousek papíru a napíšeme na něj co nás v tu chvíli napadá. Řekla, že tohle nám jednou provždy změní život a až budeme starší, tak si na to rádi vzpomeneme. Měla pravdu. Zajímalo by mě jestli si rodiče ten papír nechali.

Ve svých snech jsem vždycky sedávala hned u WTC a jedla přeložený plátek feferonkové pizzy. Po bradě mi tekl omastek a já jsem upírala zrak nahoru na těch víc než sto pater. Vzpomínám si, že pod WTC bylo obchodní středisko, kam jsem s dědou chodívala nakupovat a přemýšlela jsem jestli tam pořád ještě je. Pak řekli, že Pentagon taky zasáhli. Měla přijít ještě nějaká další letadla? Půjčila jsem si od učitelky španějštiny mobil a zavolala mámě. Ta plakala, ale prý už mluvila se strýcem Lancem a ten byl v pořádku. Myslím, že jsem se zeptala, „To jsme teď jako ve válce?“ „Já nevím, zlato. Ale radši přijď hned po škole domů“. Určitě jsem přišla.

0 comments on “When The Towers Came DownAdd yours →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *