What Makes The Germans Tick

V roce 1943 už k nám přicházely zprávy o tom, že Němce ženou zpátky jak Rusové, tak i Američané. V určitém ohledu to pro nás židy znamenalo ještě větší nebezpečí. Jelikož začínalo být zřejmé, že Německo válku prohraje, nikdo nechtěl přijít o život těšně předtím, než bude po všem. Lidi byli mimořádně opatrní, snažili se vším nějak proplout a dožít se míru. Ke konci bombardovali Spojenci Drážďany a tehdy jsem se bál úplně nejvíc.

Na druhé straně existovali i lidé, kteří hodně riskovali, jenom aby nám pomohli. Pokud jste ukrývali židy a chytili vás, buď vás poslali do koncentráku nebo na místě zastřelili. Nabídnout někomu pomoc musel být šíleně riskantní podnik. Donašeči byli všude, dokonce i mezi židy.

Většina lidí se pochopitelně bála a riskovat nechtěli. I pokud s nacismem nesouhlasili, raději dělali, že nic nevidí a předstírali, že si vší té nespravedlnosti a utrpení nevšimli. Když před sebou máte skupinu lidí, které co nevidět sprovodí z povrchu zemského, tak si velice rozmyslíte, jestli jim chcete pomoct. Rozumné je se do toho nijak neplést a snažit se zůstat mimo. Není to sice správný přístup, ale nevýhodou správného přístupu je, že na něj téměř určitě doplatíte životem.

Němci si tu hrůzu zasloužili, to ale nezabránilo gestapu v zabíjení lidí, kteří stranili Spojencům. Se ženou jsme měli obrovské štěstí, že se nám podařilo z toho vyváznout živým a zdravým. Spoustu našich známých sbalili a někam odvezli a už jsme je nikdy neviděli. Občas došlo k tomu, že jsme i my byli málem odhaleni, ale na poslední chvilku se vždycky stalo něco, co nám umožnilo uniknout.

To že miliony Němců dělaly, že nic nevidí, mě nesmírně rozčarovalo. Jak chcete ospravedlnit to, že ignorujete utrpení lidi, s kterými jste celá desetiletí, ba dokonce staletí, žili bok po boku? Aby toho nebylo málo, po konci války se tihle lidi tvářili, jako by se právě probudili z nějakého zlého snu a byli připraveni pokračovat v běžném životě.

Brali to tak, že trpěli tolik co my a svědomí tím pádem mají čisté. Tak to ale není. Tady neplatí “konec dobrý, všechno dobré.” Tyhle rány se nezahojí ještě dlouho a pokud chcete znát můj názor, tak by za tohle měl nějakým způsobem pykat celý národ.

0 comments on “What Makes The Germans TickAdd yours →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *